Fínska sauna má dlhoročnú tradíciu a poznajú ju najmä nadšenci autentického saunovania. Svoje meno dostala po krajine, v ktorej má saunu takmer každý obyvateľ a vďaka moderným technológiám je možné, aby ste ju mali doma aj vy.
Ako fínska sauna funguje?
Fínska sauna je nazývaná aj suchá sauna, pretože vlhkosť vzduchu zabezpečujú iba horúce kamene, ktoré polievame vodou. Je to najtradičnejšia forma saunovania. Teplota fínskej sauny sa pohybuje v rozmedzí 60 až 120°C, ale typickejšie sú pre ňu práve vysoké teploty nad 90°C. Domáca fínska sauna je vyhrievaná elektrickou pecou a zvykne byť obložená drevom. Jej veľkosť je prispôsobená na mieru, zvyčajne je však určená pre dve osoby. Väčšie sauny sú určené až pre šesť osôb.
Pre koho je fínska sauna vhodná?
Fínska sauna na doma je určená najmä pre zdravých dospelých ľudí. Platí však, že by mali byť pred saunovaním dobre hydratovaní, najedení a vyspatí. Vysoké teploty nie sú vhodné pre ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, pretože v saune dochádza k zrýchleniu srdcového tepu. Zdravú pokožku regeneruje a omladzuje, ale ak trpíte kožným ochorením, pred vybudovaním sauny sa poraďte so svojim lekárom.
Fínska sauna je vhodná aj pre deti a tehotné ženy, ale saunovať by sa mali kratšie, pri najnižšej možnej teplote a iba v prípade, že sú úplne zdravé. Napokon, v saune by nemali tráviť čas ani ľudia s akútnym ochorením, najmä ak sa týka dýchacích ciest.
Ako sa saunovať vo fínskej saune
Aby boli účinky saunovania pozitívne, je potrebné dodržiavať správny postup. Ten zaručí, že vám počas saunovania nebude nevoľno, a že jej benefity využijete na sto percent. Odporúčaný postup vyzerá nasledovne:
Prvým krokom je sprcha a umývanie mydlom alebo sprchovým gélom. Očistíte si tak pokožku, ktorá je pri saunovaní najdôležitejším orgánom - práve cez ňu prebieha detoxikácia.
Osušte sa a napite sa čistej vody. Zapnite saunu na požadovanú teplotu. Deti, tehotné ženy a starší ľudia by sa mali saunovať pri nižších teplotách.
Saunujte sa iba v uteráku, bez akéhokoľvek oblečenia, vrátane spodnej bielizne. Domáca sauna poskytuje výhodu absolútneho súkromia, preto si na uterák sadnite alebo ľahnite a neobtáčajte si ho okolo tela.
Do sauny si môžete vziať aj masážnu hubku alebo rukavicu. Krúživými pohybmi prekrvíte pokožku. Začnite sa masírovať až vtedy, keď sa začnete potiť.
Pokiaľ máte problémy so suchou sliznicou nosa, v saune dýchajte ústami.
Vo fínskej saune je vhodné ležať, celé telo sa takto zohrieva na rovnakú teplotu.
Po 15 minútach by ste sa mali schladiť vodou - či už v kadi, pokiaľ máte fínsku saunu do exteriéru, alebo vo vani či sprche, ak máte saunu zabudovanú v dome. Ak pociťujete potrebu schladiť sa skôr ako po 15 minútach, pokojne to urobte skôr. Pri ochladení nevynechajte hlavu.
Striedanie tepla a chladu by malo prebehnúť trikrát.
Počas saunovania veľa pite. Vyhnite sa však alkoholu, aj keď je takýto relax lákavý. Pite iba čistú vodu, alebo si ju ochuťte čerstvou citrónovou šťavou.
Po saunovaní sa umyte vlažnou vodou - nepoužívajte však mydlo ani sprchový gél. Následne je vhodný relax, napríklad si poležte v mäkučkom župane.
Výhody a nevýhody fínskej sauny
Účinky fínskej sauny na naše zdravie sú preukázateľne pozitívne. Zlepšuje imunitu, regeneruje pokožku, pozitívne vplýva na chronické problémy s dýchaním a upokojuje našu psychiku. Účinne odbúrava stres a tým pôsobí aj proti civilizačným ochoreniam. Z praktického hľadiska je jej výhodou vysoká teplota a kontrola vlhkosti na základe toho, ako často polievate rozpálené kamene vodou.
Základné nevýhody sú zvýšené hygienické nároky a vetranie, aby sauna náhodou nezačala plesnivieť, a dlhšie nahrievanie sauny, ktoré trvá približne 30 minút, čo je dlhšie ako napríklad pri infrasaune.