Po dlhom stresujúcom dni nie je nič lepšie ako vyložiť si nohy a dopriať si poriadny oddych. Viete si predstaviť, že budete mať obľúbený prvok kúpeľov a wellness centier priamo doma? Infračervená sauna môže byť pre vás to pravé. Nie je náročná na údržbu a je až trikrát účinnejšia pri vylučovaní toxínov ako iné typy sáun.
Ako funguje infrasauna?
Na rozdiel od iných typov sáun, infrasauna nevyužíva horúce kamene, drevo alebo výrobník pary. Jej hlavnou devízou je infračervené žiarenie. Preniká hlboko do našej pokožky a umožňuje regulovať teplotu v saune v rozmedzi približne 40 až 60°C. Pri používaní infrasauny je dôležité striedať vyhrievanie sa v saune s ochladzovaním, preto je vhodné umiestniť ju blízko kúpeľne, kde sa môžete sprchovať studenou vodou. Pokiaľ zvolíte exteriérovú infrasaunu, túto funkciu splní napríklad kaďa s vodou.
Pre koho je infrasauna vhodná?
Ako sme spomenuli vyššie, domáca infrasauna sa vyhrieva na teplotu 40-60°C. Oproti fínskej saune alebo saune na drevo, ktorých teplota dosahuje 90-110°C, je teda oveľa šetrnejšia k organizmu a je vhodná aj pre chronicky chorých ľudí (napríklad astmatikov alebo ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami), aj pre seniorov. Hodí sa tiež ľuďom, ktorí potrebujú zlepšíť svoj krvný obeh, ale v príliš horúcich saunách im býva nevoľno.
Ako sa správne saunovať v infrasaune
Aby boli účinky sauny dostatočne efektívne, je potrebné dodržiavať správny postup saunovania. Ako teda na to?
Zapnite saunu a zohrejte ju na požadovanú teplotu.
Vypite minimálne jeden 300 ml pohár čistej vody.
Pred saunovaním sa osprchujte a umyte mydlom alebo sprchovým gélom.
Vezmite si do sauny čistú osušku, pod ktorou ste úplne nahí. Do sauny si neobliekajte ani spodné prádlo. Vezmite si tiež masážnu hubku alebo rukavicu.
Keď sa začnete potiť, masírujte si telo hubkou alebo rukavicou, odstránite tak odumreté bunky z pokožky.
Saunujte sa v sede, je to tak najefektívnejšie
Môžete využívať intervaly tepla a ochladzovania, ktoré vám vyhovujú, napríklad 15 minút saunovania a 5 minút chladnej vody. Telo vám napovie, aké intervaly budú pre vás najblahodarnejšie. V saune si pokojne čítajte, počúvajte hudbu, alebo iba relaxujte bez akejkoľvek činnosti. Keď si už nájdete chvíľku pre seba, využite ju naplno.
Posledným krokom by malo byť rýchle osprchovanie. Keďže v saune sa toxíny vylučujú potením, teda cez pokožku, je potrebné ju dôkladne umyť, ale použite iba čistú vodu.
Doplňte tekutiny.
Saunu vypnite a vydenzifikujte.
Výhody a nevýhody infrasauny
Saunovanie v infrasaune je až trikrát účinnejšie ako v iných typoch sáun, pretože dochádza k dvoj- až trojnásobne silnejšiemu poteniu. Jej výhodou je podpora imunity, regenerácia pokožky, zlepšenie krvného obehu a podpora psychickej pohody, keďže saunovanie účinne bojuje so stresom. Okrem toho zmierňuje aj príznaky nasledujúcich ochorení a problémov:
Nevýhodou vonkajšej infrasauny môže byť nutnosť zakúpenia kade na vodu, keďže striedanie tepla a chladu je pri infrasaune veľmi dôležité. Zároveň nevyužíva takú vlhkosť vzduchu ako napríklad fínska sauna, preto sa nehodí pre milovníkov tradičného saunovania. Jej veľkou výhodou je však skutočnosť, že do infrasauny sa môže posadiť takmer každý. Praktickou výhodou je jej rýchle nahrievanie - saunovať sa môžete takmer okamžite po zapnutí. Napokon musíme spomenúť aj jej cenu - je rozhodne lacnejšia ako domáca fínska sauna a jej používanie je jednoduchšie.
Benefity infrasauny
Kvalitná domáca infrasauna ponúka nasledujúce benefity:
zlepšená imunita,
prečistené dýchacie cesty,
podpora chudnutia,
skrášlenie a vypnutie pokožky,
relaxácia,
detoxikácia.
Aký infražiarič kúpiť do sauny?
Infražiariče môžeme podľa materiálu, z ktorých sú vyrobené, rozdeliť do štyroch kategórií:
keramický - rýchlo sa nahrieva na teplotu 250-300°C, ale má vysokú spotrebu energie. Je chránený mrežami. Je lacnejší ako iné typy a vydrží aj 60 rokov. Vydáva dlhovlnné žiarenie.
svetelný keramický - vyhrieva sa veľmi rýchlo na teplotu 300-500°C a má rovnakú trvácnosť ako keramický. Vydáva dlhovlnné alebo strednovlnné žiarenie a je obohatený o svetlo, ktoré zosilňuje jeho účinky.
karbónový - je drahší, nahrievanie trvá dlho, ale ich životnosť je až 90 rokov. Zvyčajne vydávajú strednovlnné žiarenie.
infrahalogénová lampa - vydáva všetky tri druhy žiarenia, je najdrahšia z vyššie spomenutých možností a nahreje sa za 1 sekundu. Vydáva všetky tri druhy žiarenia.
Rozlišujeme ich zároveň podľa vlnovej dĺžky žiarenia a platí, že čím je kratšia, tým sú účinnejšie, pretože prenikajú hlbšie do pokožky. Všímajte si ich označenie:
IR-A: infračervené žiarenie v krátkych vlnách, 0,7 – 1,4 mikrometre,
IR-B: infračervené žiarenie v stredných vlnách, 1,4 – 3 mikrometre,
IR-C: infračervené žiarenie v dlhých vlnách nad 3 mikrometre.