Praskajúci zvuk ohňa, príjemné teplo vyplavujúce všetky toxíny z vášho tela a na záver studená sprcha… Páči sa vám táto predstava relaxu? Teraz si ju môžete dopriať aj doma.
Ako funguje sauna na drevo?
Ak ste už navštívili saunu, viete, že často v nej funguje vyhrievanie vďaka elektrickej peci. Pokiaľ vo vašej saune nie je prívod elektriny alebo si chcete dopriať autentický zážitok fínskej sauny na drevo, budete potrebovať saunovú pec na drevo. Buduje sa spoločne s komínom, ktorý odvádza dym, a tak v saune ostáva iba šero, mihotavé svetlo horiaceho dreva a jeho príjemná vôňa. Rozložíte v nej oheň, počkáte, kým sa rozhorí a o niekoľko minút sa môžete vyhrievať.
Pre koho je sauna na drevo vhodná?
Pec do sauny na drevo nepotrebuje na svoje fungovanie elektrinu, preto je vhodná ak sauna stojí samostatne mimo domu, alebo na chate - v tom prípade hovoríme o vonkajšej saune na drevo. Zároveň je vhodná pre všetkých milovníkov autentického saunovania, ktorí sa radi inšpirujú tradičnými fínskymi saunami, v ktorých sa kúrilo drevom a následne sa ľudia schladzovali v snehu alebo v studenej vode.
Výhody a nevýhody sauny na drevo
Výhody:
autentický zážitok,
príjemná romantická a relaxačná atmosféra vďaka vôni a praskaniu dreva,
možnosť užívať si saunu aj na miestach, kde nie je prístup k elektrine,
jednoduchá inštalácia - stačí do sauny zabudovať piecku,
dlhá tradícia sauny na drevo.
Nevýhody:
potreba zásob dreva,
sauny na drevo zaberú viac priestoru a vyžadujú dobré vetranie, aby spĺňali protipožiarne opatrenia,
produkujú dym,
vyžadujú viac námahy pri údržbe - napríklad pravidelné čistenie pece a komína, alebo samotné zakladanie ohňa.
Aké drevo je najlepšie do saunovej pece?
Drevo používané v saune musí byť čo najsuchšie, preto je vhodné, ak schne aspoň rok na mieste, kde nemôže zvlhnúť kvôli dažďu. Najviac sa do sauny hodí tvrdé listnaté drevo. Horí dlho a neprská. Naopak, drevo z ihličnanov prská a tvorí mnoho iskier, hoci zároveň platí, že má väčšiu výhrevnosť.
Z mäkkých druhov dreva odporúčame brezu, ktorá horí dobre aj keď nie je úplne preschnutá. Rýchlo schnúce drevo je aj zo smreka.
Mäkké druhy dreva využívame pri rozkurovaní, teda pri zakladaní ohňa. Následne podkladáme, v ideálnom prípade, dubovým alebo bukovým drevom. Vhodný je tiež jaseň a hrab.
Napokon ešte jedno odporúčanie - klátiky by mali mať dĺžku 25 až 30 centimetrov. V takejto podobe horia najrovnomernejšie.